יום שני, 7 באפריל 2014

מילד כאפות לילד סבבה

נער  (או נערה) עם הפרעות קשב וריכוז רגיל לראות את עצמו דרך העיניים של האחרים. במקרים רבים הוא למוד אכזבות וכשלונות. בראשו מהדהדים משפטים ששמע לאורך השנים, כשהמשותף להם הוא "אתה לא...(משקיע/מתאמץ/בסדר...תוסיפו מה שמתאים)". המילים מהדהדות  בראשו עד שהן הופכות להיות אמת עבורו – מתסכל עד כואב לשמוע משפט כמו  "אני ילד כאפה"  "אני לא משהו".

מאד יתכן שהוא מוכשר בתחומים שמעניינים אותו, כמו רבים מילדי קשב וריכוז, אבל הכישורים הללו לא זוכים לאותה תשומת לב שזוכות אי ההצלחות שלו, והחוויה שנצרבת בתוכו היא חוויה של כשלון, אכזבה, אי מילוי הציפיות.

אחת התוצאות היא חוסר אמון של הנער בעצמו. הוא מאמין בחוסר היכולת שלו, במוגבלות שלו, אולי תוצאה של משוב שלילי וכשלונות מתמשכים שחווה לאורך השנים. הוא לכוד במעגל של אי הצלחה.

התוצאה עבור הנער עלולה להשליך על כל חייו העתידיים - להתבטא בחרדות, דכאון, קשיים חברתיים, נטייה להתחבר עם אנשים שליליים, להתמכרויות, להתנהגות עבריינית.

חשוב להחזיר את האמון של הנער בעצמו וביכולותיו, להעלות את הדימוי העצמי שלו ולחזק את בטחונו העצמי.

מהם הכישורים המיוחדים שלו? במה הוא טוב? מה הדבר שבעבורו מגיעה לו מחמאה? האם הוא אוהב לעזור? רגיש לאחרים? מוכשר בציור? תשומת לב ליתרונות שלו תתרום להעלאת הדימוי העצמי. וכן גם, שימת דגש על הצלחות קטנות, שילכו ויתרבו עם הזמן.

הרעיון הוא להביא את הנער לכך שיעריך את עצמו. כשהוא מעריך את עצמו – גם הסביבה מעריכה אותו, הוא מתחיל לצבור חוויות חיוביות וגישה חיובית, ואלו יעזרו לו בהמשך דרכו.

כשהנער ילמד שהוא יכול להיות מקור להערכה ולהתפעלות, יוכל לומר על עצמו  "אני ילד סבבה".

 הערה: המאמר נכתב  בלשון זכר, מטעמי נוחות, אך הוא מתייחס גם לנערות.
 

תגובה 1:

  1. שמי איזבלה איתן, אני מגיעה מתל אביב ,, אבל אני עוברת לאוהיו עם בעלי, אני רוצה לחלוק את החדשות הטובות על חיי עם כל מי שזקוק לעזרה בנישואין / זוגיות. סבלתי שש שנים, בעלי עזב אותי והמשכתי ללדת אישה אחרת רק בגלל שמשפחתו לא אהבה אותי, ומכיוון שלא יכולתי להביא לו תינוק, בכיתי שבע שנים בגלל שבעלי התגרש ממני. חיפשתי את הכישוף שהענן עזר לי ברשת פגשתי כל כך הרבה קוסמים, כולם גייסו כסף בלי לעזור לי, אבל ב -3 באוגוסט 2019 ראיתי תרומה מקוונת של קוסם טוב בשם ד"ר אלאבה. החלטתי לפנות אליו כשפניתי אליו, הוא אמר לי שהבעיה שלי נפתרה מכיוון שפניתי אליו, אמרתי לו את כל הבעיות שלי והוא הבטיח שיעזור לי להחזיר את בעלי. ד"ר אלאבה הורה לי והראה לי מה לעשות אז אני ממלא אחר כל ההוראות ועושה את מה שהוא ביקש ממני לעשות אחרי שלושה ימים הוא אמר לי שבעלי יתקשר אלי לפני שאני ישן באותו יום ויתנצל. ברגע שהוא סיפר לי הכל, בעלי התקשר אלי וביקש שאחזור אליו אחרי שש שנות גירושין. היום אני חולק את המסר הזה כי אני רוצה שהעולם יידע וזו עבודה טובה, ואני גם מאוד שמח להיות בהריון ולאלו מכם שזקוקים לעזרה, בעיות בעבודה או קידום, צרו קשר עוד היום עם ד"ר אלאבה ופתרו את הבעיה שלכם הנה דוא"ל: dralaba3000@gmail.com או whatsapp בטלפון: +2349039885856 אני מבטיח לך שהבעיה שלך תיפתר

    השבמחק